Про Театр

Анастасія Вуйко
1 квітня 2019

Сьогодні театр в Україні проходить крізь усі кола пекла. Часом, режисери бояться експериментувати з новими жанрами, або актори не розуміють, як відіграти роль дерева. Іноді глядач не вловлює вайб, а може просто будівля театру вибивається з архітектурного простору. Та все ж трапляються вдалі випадки, тоді розумієш – є контакт, тримаємося.

Театральні прем’єри (за оглядом проекту Українського культурного фонду )

У 2018 році Український культурний фонд підтримав 42 проекти у секторі перформативного і сценічного мистецтва, з них – 34 індивідуальні проекти, шість – національні і ще два – проекти міжнародної співпраці.

Фокус на прем’єрах сезону 2018-2019 років, адже ці вистави залишаться на сценах театрів принаймні на один – два сезони.

 Постановка Тамари Трунової
«Погані дороги»(за п’єсою Наталки Ворожбит).

 Такий проект — одне з перших театральних висловлювань про війну на сході Україні, що з’явилося на великій сцені українського театру.

 Постановка Олега Сенцова
«Номери»

 Це розповідь про ув’язнене суспільство, яке намагається побороти свої страхи, отримати утопічну свободу, але продовжує бігти по колу.

(Олег Сенцов — український кінорежисер, активний учасник Майдану, крім цього допомагав українським військовим в Криму. У травні 2014 року його було затримано в підозрі підготовки терористичного акту і згодом суд Російської Федерації засудив його на 20 років позбавлення волі. У травні 2018 року Сенцов оголосив голодування, вимагаючи звільнити всіх українських політичних в’язнів, і продовжував голодування протягом 145 днів. Тепер він чекає, аби побачити постановку своєї п’єси «Номери» на власні очі).

 

Створена театральною компанією «Узахваті!»
Вистава-променад  —«Діалоги»

У Києві та Одесі в приміщеннях старовинних бібліотек вперше презентували іноваційну постановку, що створює ефект присутності, заглиблення глядача у сюжет вистави, де саме він повноцінний учасник дії. Тут немає глядацького залу в традиційному розумінні, дія вистави відбувається одночасно у різних локаціях, а глядачу надається більш активна роль.

Новаторський дослідницький театральний проект львівського театру ім. Лесі Українки
Постдокументальна вистава «Горизонт 200»

На основі дослідження і зібраних матеріалів у шахтарських регіонах Львівсько-Волинського басейну та Донбасу на сцені театру була поставлена вистава. Доповнила прем'єру медіа-інсталяція «Шахтарі. Конкретна поезія» та вуличну виставку «Я не шахтар. Я не шахтарка».

У листопаді на сцені популярного столичного театру «Золоті ворота» прем’єрою вистави закінчився

Харківський театр «Арабески»
Проект «Як (НЕ) треба ходити в театр»

Зосереджений на дослідженні харківських театрів та їхніх глядачів, тому окрім вистави організатори провели дискусію та майстер-клас із «професійного» перегляду вистав за участі Катажини Півонської (Варшава) та Марії Монтек’ю (Лондон).

Театр «Прекрасні цвєти»
Критичний перформативний проект «Орфей.PublicTalk»

У виставі намагаються дати відповідь на питання вибору молодого покоління не створювати родини або не народжувати дітей. Проект поєднує фізичний театр та анімаційне мистецтво. Мінімалістична декорація, складний motiondesignта живий музичний супровід — так автори розкривають причини та мотиви такого явища як «свідома самотність».

Принципово інший проект команди наймолодшого українського театру «Страждання на Гончарівці»
Проекту «Квітка Day»

Основна мета – надати класичній українській культурі «нового дихання». Задля цього творчість Григорія Квітки-Основ'яненка було вписано у сучасні мистецькі та урбаністичні контексти.У результаті вийшла об’ємна комбінація з класичної п’єси Квітки-Основ’яненка, некласичного підходу театру «Нєфть», унікальної музики та харківського колориту. Як відмічають автори постановки, «ніякої шароварщини, тільки нуар».

 

Харківський незалежний театр «Публіцист»
Вистава про насильство в сім’ї «Та, що вмирає»

Аби привернути увагу до цієї проблеми, автори проекту створили мультимедійну виставу за оповіданням Маріанни Кіяновської та організували дитячий табір. На тренінгах разом з психологом, акторами та режисером діти працювали над створенням стоп-моушн анімацій, які увійшли до списку засобів створення вистави.

Львівський ляльковий театр, постановка Валентини Тужиної
Вистава «Танго смерті»  (за мотивами книги Юрія Винничука)

 Проект покликаний спричинити діалог між театром і глядачем про можливості та перспективи «дорослих» вистав у дитячому театрі, а також презентувати майбутні супровідні програми мистецьких творів.

Костянтин БЄЛОУС - театральний блогер:

" Сучасним глядачам байдуже, "на що" або "на кого" ходити в театр. Але, в принципі, я впевнений: частина нашої публіки ходить саме "на акторів". 

Якщо говорити про себе, хай вибачать мені представники акторської професії, — приходжу в театр передусім на п'єсу, на режисера. "Суто акторський" театр мене мало цікавить, швидше, розглядаю його як інструмент в умілих руках постановника. Наскільки такі "інструменти" органічно підібрані, органічно грають, наскільки вдало розміщені на сцені і як самі актори ("інструменти") між собою взаємодіють у сценічній композиції"

Глядача ще можна здивувати?

Українські театри, що вразять своїми виставами

1.Театр одного актора «Крик» 
Місто: Дніпро
Унікальний український академічний театр, де одна людину є одночасно актором, режисером, сценаристом, сценографом, художником, музичним редактором, гримером і костюмером одночасно. Засновником є Михайло Мельник – народний артист України. 
За розмірами театр не дуже великий, усього вміщає 150 глядачів. Іноді місць усім не вистачає і люди дивляться вистави стоячи або сидять у проході. 2. Театр 19 
Місто: Харків
Колектив "Театру 19" складається зі студентів Харківського державного університету мистецтв імені Івана Котляревського. Цікаво, що більшість вистав є камерними – до 5 акторів.
А для студентів-першокурсників усіх ВНЗ денної форми навчання - 50% знижки на всі вистави!3.Одеський академічний театр музичної комедії імені М. Водяного 

Місто: Одеса 
Репертуар має чим здивувати глядачів, є спектаклі всіх напрямів та жанрів музичного театру – рок-опера, бродвейська класика, мюзикл-детектив, класична оперета4. Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Миколи Гоголя 
Місто: Полтава 
Для шанувальників української театральної класики. Саме тут найколоритніші «Наталка Полтавка», «Ніч перед Різдвом» та «Сватання на Гончарівці»! 5. Берегівський угорський національний театр ім. Д. Ійєша 
Місто: Берегово 
В Україні є справжній угорський театр, розташований в будівлі, де раніше знаходився готель «Орослан» (колись там зупинявся відомий угорський поет Шандор Петефі). 
Театр здобув популярність після постановки п'єси Вільяма Шекспіра «Сон у літню ніч». Актори грають за девізом Атілли Віднянського – «грати, як вмерти». 
 

Команда Митців
На думку різних спостерігачів, сьогодні в Україні театральний бум. За версією театрального критика Анастасії Гайшенець, є чимало яскравих сценічних фігурантів такого ось буму. Зокрема тих, хто зробив 2018-й по-справжньому театральним роком в Україні.

 

 
Тамара Трунова
Режисер
Зарекомендувала себе двома гучними незалежними театральними проектами: "Погані дороги" за п'єсою Наталії Ворожбит і "Номери" за п'єсою Олега Сенцова. 
Трунова не "ховається" за іменитих авторів, а створює свій справді театральний світ, досить сміливо вторгаючись у простір авторських текстів.
 
Стас Жирков
Режисер
Один із найактивніших українських режисерів свого покоління. Більше й частіше за інших ставить за кордоном. 2018-го успішно пройшли три його прем'єри в Білорусі та Німеччині. В Україні він теж випустив кілька важливих для себе постановок — "Дівчинка з ведмедиком" у Театрі на Подолі, "Вона його любила" в Одеському театрі ім. В.Василька.
 
Роза Саркісян
Режисер
Критики оцінили її вистави — "Психоз 4.48" (текст Сари Кейн) у київському театрі "Актор" і "Прекрасні, прекрасні, прекрасні часи" на основі твору Елфріди Єлінек "За дверима", цей проект реалізований у Львові.
 
 
Іван Уривський
Режисер
У трьох українських містах — Одеса, Київ, Львів — поставив три резонансні вистави, які наче "зшивають" Україну, її театральний простір. До його "Одруження", "Фрекен Юлії" та "Перехресних стежок" досить високий інтерес, про вистави активно пишуть і сперечаються, відзначаючи дивне образне мислення режисера, його нестримну фантазію та особливу любов до великої літератури. На "Перехресні стежки" у Львівському театрі ім. Леся Курбаса, практично, неможливо було потрапити: квитки розмітають за кілька хвилин
 
Андрій Бакіров
Режисер
У 2018-му на цього режисера нагороди сипалися, як з рогу достатку, — за виставу "Вій. Докудрама" в Чернігівському театрі ім. Т.Шевченка він отримав театральну премію ім. Леся Курбаса і премію "ГРА" за найкращу драматичну виставу в Україні. У "Вії" на основі п'єси Наталії Ворожбит Бакіров побачив не тільки містичну пітьму української провінції, а й світло в кінці тунелю, а світло це — віра в людину і в Бога.
 
Оксана Черкашина
Акторка
Оодна з найяскравіших і найхаризматичніших українських акторок нового часу. Її знають і люблять у Харкові за виставами театру "Прекрасні квіти". Зокрема в "Поганих дорогах" Тамари Трунової, де Оксана створила, мабуть, один із найбільш вражаючих жіночих образів цього проекту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Гамлет" реж. Оксана Дмітрієва
Харківський державний академічний театр ляльок імені В. А. Афанасьєва 
У "Гамлеті" використовують в окремих сценах тростинових ляльок, що підсилює трагізм. Сценографія витримана в грубо-сірому кольорі, глядач зосереджений на смисловому навантаженні й дійстві. 
"Боженька", реж. Ігор Білиць
Львівський театр Лесі 
Комедія звірів про людське, про те, що ми обговорюємо кожного дня: сексуальні субкультури, релігія, бруд політики і гомосексуалізм. І про те, як із цим всім жити. 
"Вона його любила", реж. Стас Жирков
Одеський академічний український музично-драматичний театр імені В. Василька 
Це про дівчину та її вчителя. І хоча сюжет до болю знайомий, тут усе набуває жорстокого, ледь не чорнушного забарвлення. Проте це й історія про любов, різну й не завжди зрозумілу, місцями безглузду. 
"Орестея", реж. Ілля Мощицький
Театр на Подолі 
«Орестея» — історія про жертвоприношення, жагу помсти, батьковбивство й табуйовану любов. Ілля Мощицький поєднує хореографію, візуальні технології, оперний спів, декілька мов і голі тіла – виходить чуттєве й пристрасне дійство.

Чим ще зацікавити, щоби 
Ви пішли на виставу?

Афіша і правило кількох секунд.
Викликати емоції та повідомити, де і коли їх можна додатково отримати - покликання афіші.
Проте, далеко не всім вдається здивувати потенційного глядача.

   

 

Ціна: горня кави чи квиток в театр?
 

Загалом, ціни на квитки різняться за рядами й місцями в залі:

- У Харківському "Театрі 19" квиток коштує від 130 грн;

- Щоби відвідати харківський театр одного актора "Крик", варто мати в гаманці 90 грн;

- В Одеському академічному театрі музичної комедії імені М. Водяного можна замовити квиток на виставу й за 40грн, але якщо хочете вразити - є й за 200грн;

- Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Миколи Гоголя пропонує місця й за 50грн й за 80грн;

- Вінницький обласний український академічний музично-драматичний театр ім. М.К. Садовського пропонує білети від 80 до 250грн;

- У столичному театрі ім. Лесі Українки ціни варіюються від 30-300грн.

Вистави за кордоном

Бургтеатр
(Австрія)

Вважається найбільшим німецькомовним драматичним театром.
На офіційному сайті вказано, що його вистави прийдуться до смаку глядачам будь-якого віку.

Прем'єра 
вистави "Європа втікає в Європу"

Драма про європейську самовпевненість і самовідчуження. Про що мріє континент? По-перше, виконаної утопії, що містить справедливість, рівність і мир. Але що далі? Колонізація, християнізація, класова боротьба і війни знову і знову. 
Мирослава Сволікова представляє хронологію континентальної історії як фарс.

Театр "Акт" 
(Польща)

Абсурдний гумор - відмінна риса виступів "Акту". Інтерактивні заходи стали невід'ємною частиною вистав.
На театральних фестивалях і в усіх видах культурних заходів Європи ця команда представляє сцени і вистави під відкритим небом, вуличні паради, шоу вогню, а також спеціально підготовлені художні проекти.

 

А Вас би зацікавили такі 
АФІШІ?

Де можна купити квиток?
Поширені онлайн-платформи:
1. https://kontramarka.ua/ru 
2. https://gastroli.ua/en/
3. https://karabas.com/
4. https://parter.ua/ru
Також традиційно оплатити можна в касах театрів.

Джерела:
1. https://www.ukraine-is.com/uk/teatri-v-ukra%D1%97n...
2. https://blogs.korrespondent.net/blog/pro_users/333...
3. https://karabas.live/teatri-premyera-2018/?fbclid=...
4. http://theater-krik.com/?page_id=29&fbclid=IwAR2t0...

До нас можна подзвонити +38 (0372) 90-75-97,
а можна прийти в офіс