Огляд ринку згущеного молока

Іліка Г.П.
26 березня 2015

Ринок згущеного молока сьогодні характеризується високою конкуренцією. Також цей сегмент ринку молочних консервів має специфіку в секторах кінцевого і промислового споживання. Тому виробникам згущеного молока слід вжити ряд маркетингових кроків, щоб зберегти або збільшити свою ринкову частку.

Згущене молоко – концентроване молоко, зазвичай з цукром. Продукт був запатентований 19 серпня 1856 року американцем Гейлом Борденом. Метою Бордена було придумати спосіб довгострокового зберігання продуктів. Дослідам з молоком передували спроби згущувати сік, чай, м'ясо. У 1850 Борден створив «м'ясний сухар», і в 1851 був запрошений до Лондона на торговельну виставку. Повертаючись, він став свідком загибелі кількох дітей через отруєння недоброякісним молоком. З цього моменту Борден зайнявся згущенням молока.

У 1858 році в США відкрився перший у світі завод з виробництва згущеного молока, а з початком Громадянської війни продукт став вироблятися у величезних кількостях для постачання ним солдатів Півночі. Післявоєнна популярність Бордена дозволила йому організувати кілька нових заводів, передати процвітаючу компанію синам, а самому закінчити дні в маленькому техаському містечку, названому в його честь Борденом.

Насичення вітчизняного ринку даним продуктом відбувається за рахунок українських підприємств. Після виходу з кризи 2008-2009 рр. ринок показав стійке зростання і позитивну динаміку.

У 2012 р вітчизняними підприємствами було вироблено 105 081 т. У 2013 р був відзначений невеликий спад виробництва, обумовлений політично нестабільною ситуацією, - 104725 т. У 2014 р було вироблено 109 324 т. Тобто третій рік поспіль в галузі спостерігається позитивна динаміка, хоча статистика не дає інформації скільки було вироблено цільного згущеного молока, а скільки продуктів молоковмісних.

На експорт молоко незбиране згущене з цукром відпускаєтьсяза ціною $ 0,75-0,80 за курсом банку. Продукти мологовмісткізгущені з цукром експортуються по $ 0,50-0,55 закурсомбанку. Власне, за рахунок активної зовнішньої торгівлі провідні виробники і залишаються на плаву. Внутрішні продажу продукту все ж падають.

Наприкінці грудня минулого року виробники пропонували консерви дистриб'юторам на внутрішньому ринку за цінами: Молоко незбиране згущене з цукром (ДСТУ 4274: 2003) - 12,7-15,0 грн / банку (380 г), Продукт молокомісткий згущений з цукром - 7, 0-10,0 грн за банку. Вагове згущене молоко коштувало 23-25 ​​грн / кг (ДСТУ 4274: 2003).

Основним постачальником згущеного молока на територію України як і раніше залишається Республіка Білорусь.

Виробництвом згущеного молока в Україні займаються близько 30 компаній. Однак основні обсяги забезпечують 6 великих виробників: компанія «Альміра» (підприємства: ТОВ «Техмолпром», ТОВ «Овруцький МКК», ТОВ «Лозівський молокозавод»), ПАТ «Ічнянський МКК», ПАТ «Бершадьмолоко», ПАТ «Куп'янський МКК», ПАТ «Первомайський МКК», ДП «Ружин-молоко». Їх частка в загальному обсязі виробництва молочних консервів в Україні за підсумками 2014 склала 90%. Слід зазначити, що ПАТ «Бершадьмолоко» (13% від загального обсягу виробництва згущеного молока в Україні) більшу частину згущеного молока виробляє виключно для корпорації Roshen і не є великим гравцем в споживчому сегменті.

ПАТ «Куп'янський молочноконсервний комбінат» випускає згущене молоко під двома торговими марками: ТМ «Заріччя» і ТМ «Насолода». Асортимент нараховує сім основних видів: молоко незбиране згущене з цукром «Преміум», вершки згущені з цукром, молоко згущене з цукром і какао, молоко згущене з цукром та кавою, молоко згущене з цукром 2,0%, молоко нежирне згущене з цукром «Слов'янська », молоко згущене варене. Ці ласощі, крім класичної жерстяної банки, представлено в таких форматах як Doy-pack і Сhub-pack.

ПАТ «Первомайський молочноконсервний комбінат» випускає згущене молоко під ТМ «Первомайський МКК». Асортимент включає молоко згущене з цукром і кавою, вершки згущені з цукром, молоко згущене з цукром і какао, молоко згущене варене «Іриска», молоко незбиране згущене з цукром. Даний виробник так само пропонує згущене молоко в різних форматах упаковки.

ВАТ «Ічнянський молочно-консервний комбінат» виробляє згущене молоко під ТМ MamaMilla (молоко згущене незбиране з цукром, вершки згущені з цукром, молоко згущене з цукром і какао) і ТМ «Ічня» (молоко згущене незбиране з цукром, молоко згущене з цукром і какао, вершки згущені з цукром, продукт молочний згущений з цукром, натуральна кава зі згущеним молоком і цукром, молоко згущене варене «Іриска», молоко згущене варене з фруктозою «Іриска», молоко незбиране згущене з фруктозою «Іриска», молоко варене згущене з цукром).

Скорочення місткості ринку згущеного молока обумовлено зниженням рівня споживання цього продукту в перерахунку на душу населення. Мабуть, головна причина цього полягає в збільшенні роздрібних пропозицій таких продуктів, які по відношенню до згущеному молоку є субститутами. Тобто, якщо раніше згущене молоко для масового кінцевого споживача була однією з небагатьох солодощів, доступних за ціною, то сьогодні категорія молочних десертів значно розширилася. З іншого боку, довіра до самого продукту підриває велика кількість низькоякісного згущеного молока, склад яких фактично не відповідає державним харчовим стандартам. Таким чином, частка кінцевого споживача в структурі ринку споживання поступово зменшується, що посилює прагнення виробників виходити і закріплюватися на зовнішніх ринках збуту, посилюючи експортну складову в обсягах виробництва.

З іншого боку, зберігається позитивна динаміка закупівель згущеного молока промисловими споживачами, які використовують цей продукт в якості інгредієнта і добавки до випускається виробам. Попит на згущене молоко в цьому сегменті ринку споживання, в першу чергу, формують кондитерські компанії. Сьогодні співвідношення виробництва згущеного молока в споживчій упаковці і для промислового виробництва становить 2: 1.

Варто зазначити, що хто б не купував згущене молоко чи кінцевий споживач, чи промислове підприємство для виробництва інших продуктів, основною вимогою залишається хороша якість даного продукту та використання лише натуральних компонентів для його виробництва.